Ordinační doba:
Po 7:00 - 17:30
Út: 7:00 - 16:00
Čt: 7:00 - 17:30
Pá: 7:00 - 12:00

Adresa:
Eliška Řiháčková Remundová, DiS.
Polní 31
695 01 Hodonín mapa

Tel.: 518 352 231
E-mail: e.remundova@gmail.com

Služby

První návštěva

Jdete-li k nám poprvé, přijďte prosím alespoň o 10 – 15 min dřív. V čekárně vyplníte anamnestický dotazník a další dokumentaci. Přineste si s sebou prosím VŽDY všechny své pomůcky dentální hygieny. Nic nového ale nekupujte. Při ošetření Vám změřím hygienické indexy, seznámím Vás se závažností onemocnění a stanovím léčebný plán. Následně Vám provedu odstranění zubního povlaku a kamene, vyberu vhodné pomůcky, se kterými Vás naučím správně pracovat. Při první návštěvě obdržíte zubní i mezizubní kartáček. Na závěr se domluvíme na kontrolní návštěvě.

Parodontologická léčba

Jestliže při vstupním vyšetření zjistím přítomnost parodontálních chobotů (kapsy mezi dásní a zubem hlubší než 3 mm, ve kterých jsou přítomny škodlivé bakterie, které ničí závěsný aparát zubu), následuje tzv. hloubkové čištění = odstranění zubního kamene a mikrobiálního povlaku z povrchu kořene. Jestliže je kořen zubu dobře očištěn, dochází k zastavení parodontitidy, tzn. zastaví se prohlubování parodontálních chobotů a úbytek kosti. V tomto případě následují další dvě návštěvy (deep scaling), kde budu odstraňovat zubní plak a kámen pod dásní.

Kontrolní návštěva

Recall= systém pravidelných kontrol. Při každé kontrolní návštěvě provádím měření hygienických indexů, následně pracuji podle nového konceptu GBT (= řízená terapie plaku) – tzn. zuby obarvím detekčním roztokem, následuje instruktáž nedostatečně / nesprávně čištěných míst, pískování zubů a následné odstranění zubního kamene. Tato metoda je šetrná, zábavná a minimálně bolestivá. Kontrolní návštěvy domlouváme podle stavu dutiny ústní, obvykle v intervalu 3 – 6 měsíců.

Ošetření dětí

Ošetření je zaměřeno na seznámení dítěte se vznikem zubního kazu a zánětu dásní a vysvětlení správné čistící techniky. Následuje samotné ošetření. Nejprve obarvím zuby detekčním roztokem a zhodnotíme místa, která si dítě dobře nečistí, nebo na ně zapomíná úplně. Pak očistím zuby leštící pastou, starším dětem provedu pískování zubů. Je vhodné, aby u ošetření menších dětí byl přítomen rodič, který se podílí na domácí zubní hygieně dítěte. U starších dětí obvykle volám rodiče až na závěr, kdy mu naučené techniky předvádíme. První návštěvu doporučuji u dětí, které jsou již schopny spolupracovat (3 – 4 roky). Dítě při návštěvě obdrží zubní kartáček a pomůcky k čištění mezizubních prostor.

Ošetření pacientů s fixními rovnátky

Ošetření by mělo nastat ještě před nasazením fixních rovnátek, aby zuby i dásně před nasazením rovnátek byly v perfektním stavu. Jestliže je hygiena dutiny ústní nedostačující, může se stát, že vám ortodontista odmítne rovnátka nasadit a termín nasazení se posune. Po nasazení rovnátek následuje instruktáž čistících pomůcek: zubní kartáček, sólo kartáček, mezizubní kartáček do mezizubních prostor a mezizubní kartáček na čištění zámečků. Dojde-li k zanedbání péče, hrozí zánět dásní, vysoká kazivost zubů, demineralizace zubní skloviny a vznik neodstranitelných pigmentů skloviny. Při nedostatečné hygieně bývají zuby pěkně srovnány, ale bohužel dochází k nevratným estetickým defektům. Doporučuji častější systém kontrolních návštěv na dentální hygieně. Důvod je ten, že se zuby s rovnátky hůře udržují a také to, že jak se zuby rovnají, mění se i velikost mezizubních prostor.

Pečetění zubů

Pečetění zubů je nebolestivý preventivní zákrok u dětí po prořezání stálých zubů. Tímto způsobem se „zalepí“ jamky a rýhy ve stoličkách. Tato pečeť zabraňuje vzniku kazu na kousacích ploškách stoliček. Důležité jsou kontroly těchto plomb, aby se případné poškození včas opravilo.

Bělení zubů

Bělení zubů je chemický proces, kdy molekuly oxidů uvolňované z peroxidu vodíku pronikají mezi krystaly skloviny a zde rozpouštějí a odbarvují pigmenty přijímané z potravin, nápojů a kouření. 98% skloviny zubu tvoří anorganické sloučeniny, na které oxidy nepůsobí, proto je bělení zcela bezpečné. Bělení komerčními přípravky z drogerií s sebou může nést značná rizika. Proto je vhodné bělení provádět pod odborným dohledem ve stomatologické ordinaci. Bělení samotné je ideální aplikovat na již ošetřené a kamene zbavené zuby, z tohoto důvodu je vhodné provést základní ošetření cca týden před bělením. V naší ordinaci Vám můžeme nabídnou tyto způsoby bělení zubů:

Bělící pasta

V naší ordinaci si můžete zakoupit šetrnou bělící pastu na bázi enzymů s malým podílem peroxidu vodíku, která zároveň posiluje pevnost skloviny. Používat tyto bělicí pasty doporučujeme vždy po absolvování domácího nebo kombinovaného bělení.

Domácí bělení

Domácí bělení probíhá tak, že Vám v první návštěvě sejmeme otisky zubů, podle kterých Vám v laboratoři budou na míru zhotoveny bělící nosiče. Při další návštěvě ordinace Vám změříme původní odstín barvy zubů a obdržíte nosiče a instruktáž jak aplikovat bělící gely. V sadě máte 3 gely různých koncentrací. První dva gely aplikujete na noc, třetí gel přes den. Tento typ bělení je určen pro mladé pacienty s výchozím světlým odstínem zubů a trvá asi 3 týdny.

Kombinované bělení

Nejlepších výsledků lze dosáhnout kombinací bělení domácího a ordinačního.

Nejprve se začíná s bělením domácím, viz výše. Po dvou týdnech bělení doma následuje bělení v ordinaci, kdy na očištěné zuby nanáším gel, který na zubech působí 15 min. Bělicí cyklus se opakuje celkem 3x. Po krátké pauze (za 1 – 2 dny) pokračujete opět gelem ze sady domácího bělení.

Kombinace bělení domácího a ordinačního je určená pro všechny pacienty. Takto je možno bělit i zuby hodně zbarvené (např. kuřáci, bývalí kuřáci, zuby tetracyklinové, hodně zbarvené zuby, zuby pacientů s parodontitis), v těchto případech bělení může trvat déle. Celý proces bělení trvá asi 4 týdny.

Bělení je zcela bezpečný proces zesvětlování zubů, nepoškozuje zuby ani dásně. V průběhu se může objevit přechodná citlivost zubů, která po skončení bělení odezní.

Kontraindikace bělení jsou těhotenství a kojení.

V některých případech (tetracyklinové zuby, rezistentní diskolorace, fluoróza, pacienti s parodontitis, kuřáci, bývalí kuřáci,..) může bělení trvat déle.

Guided Biofilm Therapy (GBT)

Řízená léčba biofilmu (biofilm = tzv.plak je hlavní faktor vzniku zubních kazů, parodontálních onemocnění a infekcí kolem implantátů). GBT nový koncept ošetření v osmi krocích.

  1. Vyšetření a zhodnocení klinického stavu.
  2. Detekce plaku – zviditelnění biofilmu obarvením.
  3. Motivace – doporučení k provádění správné domácí ústní hygieny.
  4. Airflow – šetrný způsob odstranění biofilmu, pigmentů a čerstvě kalcifikovaného zubního kamene z povrchu zubů. Biofilm = zubní plak je přítomen na zubech i dásních. Obsahuje bakterie, z nichž některé jsou škodlivé a mohou způsobit vznik zubního kazu, parodontálních onemocnění a infekcí kolem implantátu. Pigmenty se na zubech usazují příjmem barevných potravin a nápojů nebo kouřením. Pískováním je možné vyčistit i mezizubní prostory, obnažené zubní krčky, jamky a fisury zubů, ortodontické aparáty, implantáty, lze jej použít u dospělých i dětí. Pískování není bolestivé. Princip pískovače je proud vzduchu a vody s mikročásticemi speciálního prášku pod vysokým tlakem.
  5. Perioflow – odstranění biofilmu pískováním z hlubších kapes pod dásní.
  6. Piezon – odstranění zubního kamene.
  7. Kontrola zbývajícího biofilmu, pigmentací a zubního kamene, přítomnosti kazů, fluoridace.
  8. Recall = systém následných kontrol.